Codzienny pęd życia bywa dla wielu osób bardzo mocno stresujący. Nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób stara się przykładać dużą wagę do swojego życia psychicznego i szuka sposobów, aby wyeliminować nieco stresu ze swojego życia bądź zmniejszyć jego negatywne oddziaływania na organizm. Istnieje z pewnością wiele sposobów na relaks – ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od preferencji danej osoby, jak również od możliwości czy ilości wolnego czasu. Warto traktować swój dobrostan psychiczny jako coś ważnego dla całokształtu funkcjonowania organizmu – wiele ludzi chętnie dba o swoje zdrowie fizyczne, zapominając, że psychika niewątpliwie jest połączona z ciałem i odgrywa bardzo ważną rolę.

Dlaczego warto dbać o swój dobrostan psychiczny?

Od dawna powszechnie wiadomo, że stres ma liczne negatywne konsekwencje dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Z reguły jednak ciężko całkowicie wyeliminować stresory – często bowiem związane są one z pracą, życiem rodzinnym czy osobistym. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie skutki może przynosić życie w permanentnym stresie. Wpływa on nie tylko na zdrowe psychicznie (dając między innymi obniżony nastrój, brak motywacji do podejmowania działania, problemy z regulacją emocji czy trudności w relacjach z innymi), ale również na zdrowie fizyczne. Ciągły stres może skutkować obniżeniem odporności całego organizmu, czyniąc go podatnym na infekcje, a także wpływać na apetyt czy sen. Warto pamiętać, że stres może również dawać objawy psychosomatyczne – nierzadko doświadczają dolegliwości takie jak kłucie w klatce piersiowej, bóle głowy, problemy żołądkowe mogą być nieprzyjemne i znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Duża ilość stresu sprzyja podatności na choroby cywilizacyjne, takie jak chociażby nadciśnienie, cukrzyca czy depresja.

Czytanie książek, spacer, siłownia, słuchanie audiobooków – jak znaleźć swój sposób na relaks?

Każdy powinien znaleźć swój sposób na relaks. Warto jest próbować nowych rzeczy i postawić na aktywność, która będzie sprawiała przyjemność. Wiele osób chętnie w ramach odstresowania się czyta ulubione książki bądź słucha audiobooków. Szczególnie te ostatnie są świetne, gdyż można z nich korzystać bez ograniczeń – nawet jadąc autobusem czy w trakcie wykonywania codziennych obowiązków. Na rynku jest tak szeroki wybór pozycji, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak wiedzieć, skąd pobierać audiobooki, tak żeby pochodziło one z legalnego źródła – można skorzystać zatem z różnorodnych płatnych serwisów, które czasem udostępniają też darmowe audiobooki. Jednym z nich jest Audioteka, gdzie znaleźć można tysiące pozycji z różnych gatunków literackich. Zaletą książek (czy czytanych samodzielnie czy też słuchając nagrań) jest także poszerzanie wiedzy na temat świata, elastyczność poglądów, a także daje możliwość wszechstronnej stymulacji mózgu.

Kolejnym sposobem na relaks jest z pewnością szeroko pojęta aktywność fizyczna. Sprzyja ona nie tylko wzmocnieniu organizmu i oderwaniu się od trudów codzienności, ale również ma korzystny wpływ na umysł oraz samopoczucie. W trakcie uprawiania sportu czy spacerów wydzielają się korzystne dla zdrowia całego organizmu endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Sprzyjają one regulowaniu innych hormonów, jak również wpływają na ogólny dobrostan psychiczny. Aktywność fizyczna może być z powodzeniem realizowana zarówno w samotności, jak i też jest doskonałym sposobem na spędzanie czasu w grupie przyjaciół czy w rodzinnym gronie. Sprzyja to wzmocnieniu i zacieśnianiu więzów, a dobre relacje to kolejny przykład dbania o swoje zdrowie psychiczne.

Sposobów na radzenie sobie ze stresem i wartościowy odpoczynek jest naprawdę wiele. Warto znaleźć swój sposób na spędzanie wolnego czasu – tak aby był on relaksem i czasem na zwolnienie dla organizmu. Raz na jakiś czas warto jest więc zrobić coś wyłącznie dla siebie i swojej ogólnej przyjemności – może to być wyjście na kawę, zjedzenie czegoś dobrego, kupienie sobie jakiegoś drobiazgu, długa kąpiel w wannie czy weekendowy seans filmowy. Z pewnością zdrowie psychiczne i fizyczne będzie za to wdzięczne!

Kategorie: Porady