Zaprojektowanie oraz aranżacja przestrzeni, która będzie w całości przeznaczona dla nastolatka może nie być najłatwiejszym zadaniem. Ciągle zmieniające się trendy wnętrzarskie nie ułatwiają sprawy a mogą wręcz sprawić, że trudno będzie zaaranżować pokój młodzieżowy, który posłuży przez cały okres dorastania nastolatka. Pamiętając o pewnych zasadach, można jednak zaprojektować pokój, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale także dopasowany do upodobań nastolatka.

Przestrzeń do nauki, czyli kluczowy element projektu pokoju

Nowoczesne pokoje młodzieżowe charakteryzują się oddzielonymi strefami, które pełnią określone funkcje. Nie zawsze jednak wyraźne wydzielenie stref będzie możliwe, zwłaszcza na niewielkim metrażu. Aranżując pokoje dziecięce w pierwszej kolejności należy wygospodarować miejsce do nauki. Biurko oraz krzesło to dwa podstawowe elementy, których nie może zabraknąć pod żadnym pozorem, ponieważ kluczowe jest stworzenie przestrzeni w której nastolatek będzie mógł odrabiać lekcje i spokojnie zgłębiać wiedzę. W pokoju nastolatka musi znaleźć się także miejsce do spania, które jest absolutną koniecznością. Posiadając niewielkie mieszkanie projektując pokój konieczne będzie zastosowanie rozwiązań, które spowodują, że przestrzeń będzie przystosowana jednocześnie do nauki i odpoczynku.

Meble do pokoju młodzieżowego, czyli jak umeblować pokój dziecka

Przy wyborze mebli do pokoju młodzieżowego warto zwrócić uwagę na to aby były one wygodne i funkcjonalne a przy tym dostarczały wymaganej ilości miejsca do przechowywania. Biurko z krzesłem to meble, które są podstawowe dlatego od nich warto zacząć cały projekt pokoju młodzieżowego. Warto nadmienić, że meble oraz styl ścian i podłóg wspólnie powinny stanowić spójny wystrój pokoju, który będzie funkcjonalny przez cały czas wraz z dorastaniem dziecka. Zanim zdecydujemy się na wybór umeblowania warto zapytać nastolatka o jego pasje i zainteresowania aby wspólnie wybrać najlepszy pomysł na pokój, który będzie dopasowany do jego potrzeb. Nie zapominajmy, że własny pokój to przestrzeń ważna dla każdego nastolatka, dająca mu poczucie bezpieczeństwa, stąd warto wziąć pod uwagę jego zdanie i pomysły na aranżację, aby czuł się w tym miejscu jak najbardziej komfortowo.

Pokój nastolatka – inspiracje i pomysły jak urządzić pokój młodzieżowy

Zarówno dziewczęcy jak i chłopięcy pokój powinien być miejscem w którym dziecko może rozwijać pasje i zainteresowania oraz spędzać czas z przyjaciółmi. Większość nastolatków ma już swój gust i jest w stanie wskazać rzeczy, które im się podobają dlatego przed urządzeniem przestrzeni warto postawić na otwartość i zaproponować aby dziecko samodzielnie wybrało część wyposażenia. Aranżacje i inspiracje powinny być ustalane z dzieckiem, a w końcowej fazie urządzania powinno znaleźć się miejsce na pomysły nastolatka.

Inspiracje na pokój młodzieżowy dla chłopaka

Nastoletni chłopiec z pewnością doceni prosty styl, w którym nie zabraknie jego ulubionych kolorów. Wybierając meble warto postawić na niebo bardziej surowe formy niż w przypadku dziecka w wieku wczesnoszkolnym, stąd dobrym wyborem będą np. meble z palet. Zaletą palet jest to, że przy ich użyciu bez trudu można stworzyć łóżko o wymiarach idealnie pasujących do wielkości pomieszczenia, wystarczy dokupić tylko materac o odpowiednim rozmiarze. Idealnym rozwiązaniem jest fototapeta umieszczona na jednej ze ścian, związana z hobby nastolatka.

Inspiracje na pokój młodzieżowy dla dziewczyny

Dziewczęcy pokój również powinien być spokojnym miejscem do odpoczynku. Do aranżacji dziewczęcej przestrzeni znakomicie sprawdza się styl skandynawski, który charakteryzuje się prostotą i jasnymi kolorami. Efektywnie i delikatnie wyglądają tzw. cotton balls, które dają delikatne światło i wprowadzają przytulny klimat w całym pomieszczeniu. Przy wyborze jasnych pastelowych kolorów warto zdecydować się na elegancką prostą narzutę na łóżko, która dopełni całości aranżacji. Dla dziewczyn bardzo ważna jest także garderoba, jednak nie zawsze jest możliwość wydzielenia oddzielnego pomieszczenia pełniącego taką funkcję. Wówczas w pokoju powinna znaleźć się pojemna szafa, lub regał. W dziewczęcej przestrzeni powinno znaleźć się również lustro do ćwiczeń.

Inspiracje na młodzieżowe pokoje dla rodzeństwa

Kiedy urządzamy wspólną przestrzeń dla rodzeństwa warto rozważyć rozwiązanie, które spowoduje, że każde z dzieci będzie miało swoją przestrzeń pokoju. W takiej sytuacji, przy nieco większym metrażu możemy podzielić pokój, za pomocą ściany, wydzielając dla każdego z rodzeństwa oddzielne miejsce. W każdej z oddzielnych przestrzeni powinno się znaleźć biurko lub stół, a także część z łóżkiem – sypialnia. Jeśli podzielona przestrzeń spowoduje powstanie wąskiego pokoju, zamiast tradycyjnego szerokiego łóżka posiadającego zagłówek, lepiej zdecydować się na rozkładaną sofę, która zaoszczędzi sporo miejsca. Kolor ścian w młodzieżowym wspólnym pokoju, najlepiej wybrać z dziećmi dochodząc do wspólnego porozumienia.

Kategorie: Porady