Kwiaty z bibuły marszczonej lub krepiny to piękne i efektowna dekoracja domu, którą można wykonać samodzielnie. Gotowe kwiatki można zawiesić nad oknem, wykonać z nich wianek, bądź użyć do palmy wielkanocnej. Sprawdź, jak zrobić kwiatki z bibuły krok po kroku.

Piękne kwiaty z bibuły można wykonać z kilku łatwo dostępnych materiałów i stworzyć z nich wyjątkową ozdobę na wiosnę. Dekoracje DIY mają niepowtarzalny urok, a ich wykonanie daje sporo przyjemności i pomaga się zrelaksować. Z bibuły można zrobić róże, chabry, tulipany i inne kwiaty w zależności od własnych preferencji. Dowiedz się, jak wykonać kwiaty z bibuły.

Krok 1: Przygotowanie materiałów

Samodzielne wykonanie kwiatów z bibuły nie sprawi trudności, jeśli wybierze się materiały dobrej jakości. Podstawą jest bibuła, która powinna być dość gruba i sztywna. Arkusze bibuły marszczonej dostępne w tanich marketach są cienkie i trudne do uformowania, dlatego najlepszym wyborem jest oryginalne, gruba krepina. Krepina zachowuje nadany jej kształt i łatwo formuje się w fantazyjne formy. Można ją składać, zwijać i formować bez ryzyka, że ulegnie rozerwaniu.

Co jest potrzebne, by wykonać kwiaty z bibuły?

 • krepina w kilku kolorach (np. zielony, czerwony, żółty, różowy, niebieski)
 • mocny klej do papieru
 • nożyczki
 • patyczki do szaszłyków

Proste kwiaty z bibuły można wykonać również z bibuły marszczonej, jednak bibuła o niższej gramaturze niż krepina cechuje się mniejszą trwałością. Wykonany z niej kwiatuszek może stracić kształt, jeśli będzie niedokładnie zwinięty i sklejony.

Krok 2: Cięcie, składanie i klejenie bibuły

Jak zrobić kwiaty z bibuły, gdy już ma się przygotowane materiały? Kolejny krok to cięcie arkuszy bibuły na mniejsze kawałki i ich składanie. Krepinę można ciąć na prostokąty różnej wielkości i paski. Prostokąty można składać w połowie długości, a następnie formować na kształt większych, pojedynczych pasków. Z kolei harmonijka z paska krepiny po zwinięciu dookoła tworzy efektowny kwiatek, do którego wystarczy włożyć niewielką kuleczkę z żółtej bibuły jako środek kwiatu. Zwijając bibułę w rulon, można natomiast zrobić cienki pręcik.

Długi prostokątny kawałek bibuły w białym, różowym lub błękitnym kolorze można naciąć jak grzebień, a następnie zwinąć w rulon i rozszerzyć cienkie płatki. W ten sposób wykonuje się prostą stokrotkę. W ten sam sposób wykonuje się chaber – wystarczy użyć ciemnoniebieskiej bibuły. Do wykonania maków potrzebna jest czerwona krepina, z której wycina się owalne płatki. Następnie skleja się je na środku i umieszcza w nim kilka kuleczek z czarnej bibuły.

Krok 3: Wykonanie łodyżek

Pojedyczne kwiaty z bibuły umieszcza się na łodyżce z patyczka do szaszłyka. Patyk do szaszłyków należy delikatnie wsunąć do środka gotowego kwiatka i posmarować klejem. Następnie owija się patyczek cienkim paskiem zielonej krepiny. Zieloną krepinę skleja się z kwiatkiem za pomocą mocnego kleju do papieru. Do łodyżki można przykleić kilka listków z zielonej krepiny. Gotowe kwiaty wystarczy umieścić w wazonie – dekoracja gotowa!

Kwiatki z krepiny do palmy wielkanocnej

  Jak zrobić kwiaty z bibuły do palmy? Jeśli kwiatki mają służyć do wykonania wielkanocny plamy, można przymocować je do patyka do szaszłyków za pomocą cienkiej nici. Nitkę owija się wokół kwiatków i patyczka. Kwiaty układa się, zaczynając od góry. Kolejno tworzy się niższe warstwy, a na koniec wolną część patyka owija się zieloną krepiną i przewiązuje dekoracyjną wstążka. W ten sposób można wykonać palmę dowolnej wysokości.

   Wianek z kwiatów z bibuły

   Do wykonania wianka nie potrzeba patyczków do szaszłyków. Kwiatki można związywać za pomocą nitki, choć lepszym rozwiązaniem jest przymocowanie ich do opaski. Opaskę owija się satynową wstążką, a następnie za pomocą giętkiego drucika mocuje się do niej kolejne kwiaty. W ten sposób można wykonać m.in. biało-czerwony wianek z kwiatów na mecz reprezentacji Polski lub patriotyczne święto.

   Jak zrobić kwiaty z bibuły? To prostsze niż myślisz!

   Jeśli nadal zastanawiasz się, jak zrobić kwiaty z bibuły, możesz obejrzeć liczne inspirujące filmiki i zdjęcia objaśniające kolejne kroki tworzenia kwiatów z krepiny. Równie dobrze można wykonać kwiaty i dekoracje wiosenne według własnego pomysłu, kierując się jedynie własną wyobraźnią. Wazon pełen samodzielnie wykonanych kwiatów z bibuły to wyjątkowa ozdoba, dlatego warto pokusić się o próbę samodzielnej pracy z krepiną. Jest to materiał wdzięczny i łatwy do ułożenia, dlatego wystarczą jedna lub dwie próby, by wykonać elegancką, wiosenną dekorację lub palmę wielkanocną bez niczyjej pomocy.

   Kategorie: DIY