T-shirty farbowane techniką tie dye to modny hit ostatnich lat. Specjalnie dla Ciebie przygotowana została instrukcja, jak zafarbować koszulkę w tym stylu.

Trend tie and dye (od to tie, co oznacza wiązać, i to dye, co oznacza farbować po angielsku) stał się niezbędnikiem w naszych całorocznych stylizacjach. Co, jednak gdyby zamiast kupować gotowe koszulki z nadrukami, uzyskać własną unikatową wersję tego stylu? Za pomocą prostych trików, barwników spożywczych, farb lub wybielaczy, a także dostępnych technik składania koszulek, ze spranej, białej odzieży można uzyskać niebanalną kompozycję, która zaskoczy każdego!

Kiedy powstało barwienie tie-dye?

Za nim przejdziemy do samouczka opisującego, jak zabarwić koszulkę w stylu tie dye, warto zapoznać się z krótką historią na temat samej techniki barwienia węzłów. Powstała ona w Japonii w VIII wieku. W tym czasie haftowane tkaniny były gładkie i wiązane zgodnie z bardzo ścisłymi warunkami, a następnie farbowane. Efektem były oryginalne wzory na ozdobionych ubraniach.

Odrodzenie techniki nastąpiło w latach 60, od festiwali po pokojowe protesty, tie-dye stało się symbolem pokolenia, które opowiadało się za miłością, pokojem i pacyfistycznej walce przeciwko wojnie w Wietnamie. Po dziesięcioleciach jednak tie dye wróciło do łask, wślizgując się w sylwetki pokazów mody Versace, Ami, czy Dior. Skoro wiemy już nieco więcej na temat historii samej techniki, przejdźmy do samodzielnego barwienia koszulek 🙂.

Jak farbować koszulkę w stylu tie dye?

Jak zapewne już wiesz, kultowy wzór z lat hippisowskich jest zwykle tworzony przez ścisłe wiązanie i farbowanie. I chociaż proces jest trochę skomplikowany, jest również bardzo zabawny i prosty do wykonania. Istnieją dwa warianty odtworzenia efektu „wirującej spirali”: z wybielaczem i z barwnikami. Krótko mówiąc, każdy ma swój własny sposób na stworzenie unikatowego stylu. Spójrzmy, jak wygląda każdy z procesów farbowania ubrań.

T-shirt tie-dye i wybielacz – łatwa instrukcja

Jak łatwo zrobić własną modną, psychodeliczną koszulkę za pomocą wybielacza? Potrzebujemy kilku materiałów do zdobycia:

 • Kolorowej koszulki, która zostanie poddana odbarwianiu;
 • Wybielacza;
 • Gumek lub sznurków;
 • Jednorazowych rękawiczek;
 • Miski wypełnionej wodą.

Wybielacz to produkt, z którym należy obchodzić się ostrożnie. Dlatego ten sposób nie powinien być wykonywany przez dzieci. Zaczynamy od wlania szklanki wybielacza do miski wypełnionej wodą. Złóż koszulkę i zwiń ją, okręcając wokół środka za pomocą gumek. Zanurz ją na kilka chwil w misce i wyjmij. Następnie wykręć koszulkę i zdejmij gumki, umyj ją w ciepłej wodzie i pozostaw do wyschnięcia na słońcu.

Koszulka tie dye jak zrobić za pomocą barwników?

Standardowy i najczęściej polecany sposób barwienia koszulek techniką tie-dye wykorzystuje do wykreowania estetycznych ubrań barwniki lub farbki.

Pomimo tego, że jest to o wiele bardziej pracochłonne zajęcie niż pierwsza metoda, efekt jest zdecydowanie lepszy. Jeśli chodzi o materiały, można zdecydować się albo na gotowe zestawy, albo na materiały, które masz pod ręką. Oto czego użyliśmy w farbowaniu własnych koszulek:

 • Biała koszulka;
 • Para rękawiczek jednorazowych;
 • Jednorazowy talerzyk;
 • 3-4 lub więcej kolorowych barwników tekstylnych;
 • Gumki recepturki lub sznureczki;
 • Papierowe ręczniki;
 • Drewniana łyżeczka;
 • Folia lub foliowa torba;
 • Plastikowy obrus.

Jeśli nie masz możliwości zrobienia koszulki na zewnątrz, należy zaopatrzyć się w plastikowy obrus lub plandekę, gdyż sama metoda może bardzo nabrudzić w otoczeniu. Zacznij od dobrego zwilżenia koszulki.

Następnie połóż ją płasko i umieść drewnianą łyżkę dokładnie na środku koszulki. Zacznij kręcić, aby uzyskać kształt przypominający spiralę. Kontynuuj skręcanie, aż koszulka uzyska kształt podobny do ślimaczej skorupy. Następnie ściśnij w wybranych przez siebie miejscach koszulkę za pomocą gumek, a następnie umieść koszulkę na talerzu, wcześniej przykrytym ręcznikiem papierowym.

Zależnie od ilości kolorów pomaluj nimi oddzielone od siebie gumkami części ślimaka. Dla przykładu, jeśli masz 6 kolorów, a koszulka została ściśnięta 3 gumkami, pokoloruj każdym z nich 1/6 koszulki. Zrób to samo z pozostałymi odcieniami. W niektórych miejscach mogą się połączyć. Następnie odwróć koszulkę i pokoloruj drugą stronę zgodnie z tą samą zasadą.

Kolejny krok związany jest z zostawieniem koszulki od 2 do 3 godzin w miejscu, w którym może nasiąknąć kolorem. Zalecane jest umieszczenie jej w pustej torebce foliowej i schowanie do zamrażarki. Pod koniec załóż rękawiczki i wyjmij kolorową koszulkę, wrzucając ją do zlewu. Zdejmij gumki i płucz ją w gorącej wodzie przez kilka minut. Przed założeniem zalecane jest wypranie nowo powstałej koszulki w pralce, oddzielnie od innych ubrań.

Koszulka tie-dye – jak uzyskać świetną stylizację?

Kolorowa i zabawna koszulka w stylu tie dye może wydawać się trudna do połączenia z garderobą, zwłaszcza jeśli znajduje się na dużym, oversize’owym T-shircie. Tu właśnie wkracza prostota. Klasyczne jeansy, trampki, koszule w kratę, dodatki jak naszyjniki i bransoletki, czy skórzany pasek w stylu vintage zadbają o unikatową stylizację. Tęczowy tshirt tie dye można samodzielnie wykonać za pomocą prostych przepisów. Co więcej, hipisowski styl diy można dostosować do każdej białej części garderoby, począwszy od koszulek, kończąc na wyblakłych jeansach.

Kategorie: DIY