Jeśli nie masz smykałki do igły, drutów czy szydełka, ale chcesz spróbować nowego hobby – koniecznie sprawdź makramę! Makrama to sztuka wiązania sznurka w ozdobny sposób. Projekty mogą być małe, na przykład w formie breloczków, lub duże, przypominające girlandy, abstrakcyjne makatki lub nawet przedstawiające zwierzęta czy krajobrazy. Piękne dzieła ze sznurka podbijają social media, prezentując się na ścianach domków wakacyjnych czy na imprezach, a nawet jako części ubioru. Przy stworzeniu makramy ogranicza nas tylko wyobraźnia!

Czym jest makrama na ścianę?

Makrama to wykonana ze sznurka ozdoba na ścianę. Sama technika jest bardzo stara i zalicza się do jednej z tradycyjnych form rękodzieła! Kobiety od wieków tworzyły makramowe sploty, by ozdobić swoje domy i nadać im przytulność. Dzięki stosunkowo prostemu wykonaniu i dostępności materiałów były bardzo popularne w PRL. Teraz ewoluowały i stanowią tradycyjny, ale kreatywny akcent w mieszkaniach młodych ludzi.

Sznurki, węzły i makramowe cuda

Makramy ścienne to sploty sznurków, których odpowiednio ułożone węzły tworzą wzory. Tą techniką wykonamy nie tylko ozdoby, ale też breloki do kluczy czy zawieszki na szyję. Wiszący kwietnik lub kwietnik na ścianę w praktyczny sposób ozdobi doniczkę.

Wśród trudniejszych, lecz bardzo klasycznych projektów są propozycje makramowych abażurów, które wypełniają pomieszczenie ciepłym blaskiem.

Makramy DIY – hobby dla każdego

Czego potrzebujesz, by zrobić makramę krok po kroku?

Jak więc wykonać makramę? Będziesz potrzebować nożyczki i sznurek. Bardzo popularny jest sznurek bawełniany, który można kupić w specjalnym sklepie dla pasjonatów makramy, ale także w internecie czy nawet w sklepie budowlanym. Dodatkowo w zależności od projektu należy zaopatrzyć się w drążek lub kijek. Do plecionek w stylu boho można wykorzystać znalezione na spacerze patyki i kijki, które dodadzą naturalności i same w sobie będą ciekawą ozdobą. Wieszak na ubrania może posłużyć jako tymczasowy uchwyt na projekty girland czy serwetek. W sklepach internetowych dostępne są też gotowe zestawy dla osób, które chcą zacząć przygodę z makramą.

Sznurek do makramy

Sznurek to podstawowe narzędzie pracy przy makramach. Najczęściej stosowany jest ten bawełniany: mocny i odporny na uszkodzenia. Jest łatwo dostępny i ma szeroką gamę kolorów i grubości. Przy pracy można stosować też nowe sznurki z materiałów sztucznych lub pójść w stronę zero waste, używając na przykład pociętych koszulek.

Jak zrobić makramę krok po kroku? Poradnik

Makrama krok po kroku

W internecie znajdziesz wiele tutoriali, z których nauczysz się zaplatać makramy. Z naszym poradnikiem możesz stworzyć wzory z użyciem podstawowych węzłów. Sprawdź poniższe instrukcje i spróbuj swoich sił w makramie!

Podstawowe sploty – jak mocować i wyplatać?

By zrobić makramę na ścianę, przydadzą się trzy podstawowe sploty.

Najpierw używa się pętli, która pozwoli zamocować makramę na drążku. By stworzyć pętlę mocującą, składamy na pół kawałek sznurka i przekładamy nad kijkiem. Potem wolne końce przekładamy przez powstałą pętelkę i zaciskamy. Tak zamocowany sznurek nie spadnie z patyka, a luźne końce posłużą jako materiał na samą makramę. Powtarzamy mocowanie i przeciągnięcie na dowolnej ilości sznurków: składamy je na pół i umieszczamy na kiju. Z tak przygotowaną bazą możemy przejść dalej.

Węzeł płaski może być używany na różne sposoby, wzbogacając projekt. Żeby go wykonać, potrzeba czterech sznurków, z których dwa środkowe sznurki będą pozostawione luźno. Prawy i lewy sznurek położone po zewnętrznych stronach wiążemy w węzeł, przeprowadzając jeden nad, a drugi pod dwoma znajdującymi się w środku.  Pamiętaj, by na zewnętrzne części zostawić nieco więcej sznurka – w miarę zaplatania stanie się on najkrótszy! Węzeł powtarzamy, tworząc tym samym mały pleciony kwadrat. Ten splot można użyć do bardziej zaawansowanych wzorów, na przykład kulki.

Kolejny jest węzeł żebrowy: używa skrajne sznurki, by stworzyć wypukłą linię prostą lub linię skośną. Pierwszy sznurek posłuży jako wypełnienie wzoru, podczas gdy kolejnymi będziemy wykonywać węzły wokół niego, tworząc „żeberko”.

Podstawowe wiązania można w dowolny sposób przeplatać, tworząc dużą makramę.

Makrama DIY – spróbuj!

Jeśli dopiero szukasz swojego hobby, nic straconego – koniecznie spróbuj makramy! Przy odrobinie praktyki pozwala stworzyć przepiękne dzieła handmade. Inspiruj się niezliczoną ilością pomysłów z internetu i projektuj własne makramy. Świetnie sprawdzą się jako wykonany własnoręcznie prezent dla najbliższych. A może zaprosisz przyjaciół do wspólnego wyplatania?

Kategorie: DIY