Jak zrobić ozdobne lustro w stylu boho metodą DIY, by ciekawie ozdobić wnętrze domu?

Lustra boho to ciekawa dekoracja Twojego domu. Sprawdź, jak tanio i efektownie wykonać je samemu. Potrzebujesz tylko własnej wyobraźni i kilka niedrogich elementów dekoracyjnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Lustra DIY – czy można zrobić samemu lustro i skąd czerpac inspiracje?
  • Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?
  • Lustro w stylu boho ozdobną dekoracją, którą możesz zrobić własnoręczni
  • Jak zrobić lustro boho krok po kroku? – tutorial

Lustra DIY – czy można zrobić samemu lustro i skąd czerpać inspiracje?

Metoda DIY polega na własnoręcznym tworzeniu elementów wyposażenia wnętrz, czy zabawek. Jest ona dość tania, i przede wszystkim daje satysfakcję, że daną rzecz zrobiło się samemu. Już nasi dziadkowie i pradziadkowie ją stosowali, ale wówczas można było spotkać w księgarniach poradniki z cyklu „Zrób to sam” i nie nazywano ich angielskim skrótem DIY . Najważniejszymi elementami tej metody jest kreatywność oraz pomysł na ozdabianie. Skąd je czerpać, tworząc na przykład lustra DIY?

Przede wszystkim z własnej głowy. Wyobraźnia odgrywa tu bardzo dużą rolę. Stwórz swój mini warsztat, w którym znajdować się będą fabryka sznurka, lusterko, taśmy, klej na gorąco, lakier, rafia, wstążki, patyczki, koła, kredki, kawałki kolorowych materiałów i zastanów się, co możesz z nich zrobić. Warto również zasięgnąć inspiracji z Instagrama. Tam wiele osób prezentuje swoje makramy, boho lustra, drewniane ramki i inne przedmioty, które stworzyli własnoręcznie.

Czym charakteryzuje się styl boho we wnętrzach?

Styl boho nawiązuje do wakacji, lata, luzu. To połączenie cygańskiego stylu z hippisowskim oraz rustykalnym. To również powrót do natury. Najczęściej wykorzystywany jest przy produkcji ubrań, jak również podczas aranżacji wnętrz. Pomieszczenia boho utrzymane są zazwyczaj w kolorach khaki, brązu, beży i szarości. Daje to poczucie lekkości i swobody. Jednocześnie pewnego charakteru nadają im krzykliwe dodatki o mocnych wyrazistych kolorach, na przykład żółtego i czerwonego oraz pstrokatych wzorach, często też nawiązujących do ludowych ozdób. Bardzo istotne są wszelkiego rodzaju akcesoria, na przykład boho lustra, w bogato zdobionych, złotych ramach lub te stworzone z rafii, jak również makramy wykonane ze sznurka.

Lustro w stylu boho ozdobną dekoracją, którą możesz zrobić własnoręcznie

Dodatki w stylu boho są dość drogie. Można je jednak wykonać samemu. Wystarczy trochę wyobraźni i wykorzystanie kilku dekoracyjnych dodatków i akcesoriów, w cenie od 5 złotych do 15 złotych. Boho lustra można wykonać na kilka sposobów. Najbardziej popularne są lustra z rafii, a także te posiadające prostokątne, złote ramy. Jeśli zastanawiasz się, gdzie może takie okrągłe lustro wisieć, to świetnie wygląda ono zarówno w pokoju, jak i łazience. Jest przepiękne i eleganckie, a zarazem nadaje pewną lekkość pomieszczeniu. Boho lustra prostokątne w zależności od wielkości, mogą zaś wisieć w przedpokoju lub garderobie. Będą też efektownym elementem wystroju salonu. Tylko od Ciebie zależy, jaką wielkość średnicy tafli lustra wybierzesz, i czy będzie ono jednostronne, czy dwustronne. Jeśli masz trochę pomysłów, możesz zrobić boho lustro rustykalne lub egzotyczne. Baw się dekoracjami, kolorami, detalami.

Jak zrobić lustro boho z rafii krok po kroku? – tutorial

Lustro z rafii jest efektowne i co istotne, można je tanio zrobić samemu. O to tutorial, jak krok po kroku, stworzyć własne lustro DIY.

  1. Zdecyduj, jak duże chcesz mieć lustro. Standardowa metalowa obręcz posiada średnice 25 cm.
  2. Przygotuj zestaw elementów dekoracyjnych, w tym 100 g rafii, nożyczki oraz klej na gorąco i pistolet do niego.
  3. Odmierz centymetrem pożądaną długość rafii, potnij ją i usztywnij lakierem.
  4. Włóż pałeczkę kleju na gorąco do pistoletu i rozgrzej go. Następnie nakładaj niewielką ilość kleju na brzeg obręczy i przyklej do niego rafię. Pamiętaj, że proces ten jest powtarzalny do momentu, aż wykleisz cały brzeg koła.

Jak widzisz stworzenie lustra boho z rafii, metodą DIY, jest bardzo proste. Nie potrzeba wielu nakładów finansowych. Rafia nie jest droga, jedna sztuka to raptem kilka złotych. Podobnie obręcz do makramy. Wykonanie efektownego lustra polega zaś wyłącznie na przyklejaniu elementu dekoracyjnego.

Lustra boho możesz powiesić w każdym wnętrzu. Nadadzą mu one wyjątkowego charakteru, a w zależności od swojej wielkości oprócz funkcji dekoracyjnej, mogą również powiększyć pokój lub łazienkę, odbijając światło i przestrzeń w swojej tafli.

Kategorie: DIY