Wokół nas możemy znaleźć mnóstwo pożytecznych gatunków owadów. Nie oznacza to jednak tego, że owady te znajdują przyjazne warunki do wylęgu. Czy masz pojęcie o tym, jak zrobić domek dla owadów?

Ważne jest nie tylko to, jak zrobić domek dla owadów. Należy też pamiętać o tym, że tego typu budowla znajdzie zastosowanie w różnych miejscach. Własnoręcznie wykonany domek może przydać się w ogrodzie, ale przecież nie wszyscy mamy takie miejsca. Dlatego też hotel dla owadów może sprawdzić się również na balkonie, tarasie, płaskim dachu czy pod okapem.

Jak zrobić domek dla owadów? Pożyteczne schronienie

Zacznijmy więc od tego, dlaczego takie schronienia są potrzebne. Na pewno trzeba pamiętać o wspomnianych już przyjaznych warunkach do wylęgu. Pszczoły i inne pożyteczne owady prawdopodobnie często uznawane są za szkodniki, ale czy to jest właściwe podejście? Rzecz jasna nie!

Istotne są też warunki, z jakimi można się zetknąć. Czy ludzie są świadomi tego, że w przypadku zadbanych ogrodów jest mniej sprzyjających warunków do wylęgu? W końcu nie ma chwastów, obumarłych drzew czy pustych łodyg roślin. Stworzenie specjalnego domku może wydawać się czymś trudnym, ale prawda jest taka, że absolutnie nie ma się nad czym martwić.

Domek w swoim ogrodzie – z czego zbudować?

Wiele osób prawdopodobnie zastanawia się teraz, co jest potrzebne. Listę potrzebnych produktów można przedstawić w następujący sposób:

  • kawałek drewna o wymiarach minimum 10 × 10 × 20 cm (opcjonalnie można wykorzystać skrzynkę po owocach),
  • naturalne wypełnienie domku (należy przez to rozumieć patyki, gałęzie, suche łodygi, słomę, szyszki czy plastry drewna),
  • sklejka,
  • środek wykorzystywany przy ochronie drewna.

Cały czas pojawiają się jakieś wątpliwości dotyczące tego, jak zrobić domek dla owadów? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że suche łodygi czy otwory w drewnie wzbudzają naprawdę spore zainteresowanie. Trzeba też pamiętać o tym, że budowa domku dla zapylaczy to coś, przy czym możliwości jest aż nadto. Do wspomnianej listy można dodać choćby bambusa. Chodzi o tworzenie rurek i korytarzy dla dzikich pszczół. Warto też pomyśleć o piasku czy glinie.

Domek dla owadów DIY

Naturalnie bardzo ważne jest też to, aby mieć do dyspozycji kilka podstawowych narzędzi. Podczas tworzenia domku dla pszczół z pewnością należy zadbać o:

  • piłę do drewna, wiertarkę, wkrętarkę,
  • papier ścierny,
  • młotek, gwoździe czy śruby.

Istotne jest też to, aby domek dla owadów w ogrodzie został dopasowany do przestrzeni i celów. Ponadto wypada pamiętać, aby zaprojektować komory z wielu dostępnych materiałów. Liczy się też znajomość pewnych korelacji. Przykładowo większe przestrzenie mogą przyciągnąć biedronki lub złotooki.

Hotel dla owadów – gdzie powiesić?

Warto wiedzieć, jak zrobić domek dla owadów, ale ważne jest też np. to, aby mieć pojęcie o tym, co jest potrzebne. Na tym też jednak nie można poprzestać, bo gdzie powinny znaleźć się gniazda? Budowa domku to zapewnienie schronienia, jak i miejsca do gniazdowania. Jeśli chodzi o jakieś wskazówki, bez wątpienia należy zadbać o osłonienie domku przed deszczem czy śniegiem. Do tego dochodzi też nasłonecznienie. Hotele dla pszczół wiesza się w miejscach, które są dobrze nasłonecznione – szczególnie chodzi o poranki. Poza tym pszczoły, motyle czy trzmiele to owady, które odgrywają kluczową rolę jako zapylacze.

Domek dla owadów w ogrodzie – wiele pytań

Czy ludzie decydują się na budowanie zacisznych domków ogrodowych? Na pewno jest to coś, nad czym wypada się poważnie zastanowić. Sezon lęgowy wydaje się mieć przed nami wciąż sporo tajemnic. Narzekamy też na brak czasu, ale na niektóre sprawy czas zwyczajnie powinien się znaleźć. Wystarczy zainteresować się tym, co by się stało, gdyby nagle owady przestały zapylać.

Naturalnie wszystko powinno jednak zostać umiejętnie przemyślane. Nie może być tak, że nawiercona szczelina jest za mała. Istotne jest też to, co powinno zostać wykorzystane. Trzcina, cegły czy mech – to wszystko może się przydać. Koniecznie wypada też pomyśleć o tym, kogo zamierzam gościć w swoim hotelu dla owadów. Czy znajdzie się tam miejsce m.in. dla pszczół murarek i os? Co z mszycami? Pytań może pojawić się naprawdę wiele.

Jak zbudować domek dla owadów?

Wiesz już, jak zrobić domek dla owadów? W przypadku ciągłych wątpliwości dobrze rozejrzeć się za przykładami. Na pewno można znaleźć domki, w których jest mały daszek. Daszek to forma zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Ponadto nie można zapomnieć o zwabieniu pożytecznych owadów. Co z budki dla owadów, która nie wzbudza zainteresowania? Stworzony domek powinien spełniać swoją funkcję.

 

Kategorie: DIYPorady