Psy to zwierzęta, które uwielbiają węszyć i poszukiwać. Świetnie się przy tym bawią, rozładowując jednocześnie nadmiar energii. Jak wykorzystać tę wiedzę i sprawić, by nasz pupil był szczęśliwym psem? Zrób matę węchową! Jak zrobić matę węchową dla psa?

Nie każdy z nas ma możliwość zapewnienia psu optymalnej dawki ruchu, zabawy, możliwości węszenia i tropienia. Często ogranicza nas bowiem czas czy przestrzeń jaką dysponujemy. Co zrobić, by zaangażować psi nos do działania i zaspokoić potrzebę węszenia swojego pupila? Stwórz samodzielnie mate węchową! Z naszego artykułu dowiesz się jak.

Idealna zabawka dla pupila – mata węchowa DIY

Węszenie jest jedna z podstawowych potrzeb każdego psa. Pełni ważną rolę w jego życiu – umożliwia mu rozładowanie nadmiaru nagromadzonej energii i jednocześnie – jego rozwój intelektualny. Jak działa w tym aspekcie mata węchowa? Dzięki macie węchowej zaangażowane są niemal wszystkie zmysły psa. Popularna zabawka działa na niego sensorycznie – a nagroda w postaci smaczka – jest ukoronowaniem wysiłku włożonego w  poszukiwania.

Mata węchowa dla psa DIY – po co psu mata węchowa?

Zabawa matą węchową pozwala psu:

  • zredukować stres,
  • ćwiczyć węch,
  • wykorzystać nagromadzoną energię, która nie może być uwolniona podczas spaceru czy wybiegania z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe lub inny zbieg okoliczności, uniemożliwiający wyjście z psem na świeże powietrze,
  • zwiększyć pewność siebie pupila,
  • rozwinąć umiejętności  i inteligencję,
  • nauczyć się skupienia i koncentracji,
  • zmniejszyć lub zlikwidować problemy behawioralne związane z nadpobudliwością i agresją – pies może gryźć matę, pomagać sobie łapą, rozładować emocje,
  • zbudować wieź z właścicielami,
  • zredukować zaburzenia odżywiania – tak wśród psich niejadków, jak i żarłoków.

Mata węchowa dla psa DIY – instrukcja krok po kroku

Gotowe maty węchowe dla psa można dostać niemal w każdym sklepie zoologicznym. Koszt jednej maty sklepowej jest dość wysoki. Z powodzeniem jednak możemy samodzielnie ją wykonać, wykorzystując do tego celu przedmioty i materiały znalezione w domu.  Co będzie nam potrzebne i jak stworzyć matę węchową dla psiaka? Jak zrobić matę węchową dla psa DIY?

Podstawa maty – zabawki dla psa

Podłoże maty musi być wytrzymałe z uwagi na to, do czego służy mata. Powinno wytrzymać szarpanie, gryzienie i drapanie. Co warto wykorzystać do wykonania maty węchowej DIY? Dla potrzeb psów dużych idealna będzie sztywna, gumowa wycieraczka z otworami o wymiarach minimum 40 x 30 cm (przy większych rasach możesz wykorzystać większe wycieraczki). Mniejszym rasom  – jak maltańczyk czy york – wystarczy gumowy, gruby wkład do zlewu, jaki znajdziesz w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego.

Jak zrobić matę węchową dla psa? – wytnij paski

Kolejnym krokiem jest wykonanie materiałowych pasków. Do tego celu możesz wykorzystać starą pościel,  grube prześcieradła, polarowe koce, stary polar – najlepiej w kolorze żółtym i  niebieskim. Jak zrobić matę węchową dla psa? Z zebranych materiałów, nożyczkami, powycinaj paski – szerokość i długość pasków powinna być dostosowana do wielkości psa – dłuższe powinny być paski dla większych ras (3-8 cm szerokości, 8-15 cm długości). Pamiętaj, że muszą one być przywiązane do podstawy maty – o długość wiązania zwiększ długość pasków. Przygotuj tyle kawałków, by zapełnić całą podstawę maty. Przywiąż solidnie wszystkie paski do wycieraczki lub wkładu.

Czym wypełnić matę? – przysmaki dla psa

Ukryte w macie węchowej przysmaki to podstawa prawdziwej zabawy Twojego pupila.  Z jakich smacznych kąsków warto skorzystać i jak rozmieścić je w macie? Jak zrobić matę węchową dla psa? Wszystko zależy od tego, co lubi Twój psiak i jak rozwinięty jest jego zmysł węszenia. jako przysmaki najlepiej jest wykorzystać ulubione, jak najbardziej aromatyczne smaczki Twojego czworonoga. Wówczas chętnie będzie korzystał z maty. Zadaniem psa jest bowiem odnalezienie w paskach materiału kąsków jedzenia. Wprawione rasy myśliwskie z pewnością oczekiwać będą już na wstępie lepszego ukrycia ulubionych przysmaków, mniej doświadczone psy należy spokojnie przyzwyczajać do nowej zabawy i stopniowo zwiększać trudność wyszukiwania łakoci, chowając je w coraz głębsze zakamarki maty.

Zabawa z matą węchową – pobudź psi węch

Jak nauczyć psa zabawy wykonaną samodzielnie matą węchową?  Przede wszystkim pod nadzorem i niezbyt często. Mata węchowa to świetna zabawka, wymaga jednak bezpiecznej przestrzeni – tak dla czworonożnego przyjaciela, jak i wyposażenia naszego domu. Przed wyciągnięciem maty zadbaj o to, by twój pies miał możliwość swobodnego szarpania jej czy przerzucania wokół siebie, bez narażenia się na niebezpieczeństwo lub na straty. Pamiętaj, nie zostawiaj psa samego podczas zabaw węchowych i szukania smakołyków między frędzlami!

Korzystanie z maty węchowej jako zabawki dla psa może również prowadzić do jego przestymulowania – należy zatem wprowadzać ją z rozwagą. Sesje z matą węchową nie powinny początkowo przekraczać 10 minut, z czasem można wydłużyć je do kwadransa. Po zakończeniu zabawy, zabierz matę, dokładnie oczyść ją z niewykorzystanych przysmaków dla psa lub ich resztek i schowaj w niedostępne dla psa miejsce. Zapewni to jeszcze większy entuzjazm psiaka przy kolejnej zabawie z nagrodami.

Korzystanie z maty węchowej to świetny sposób na urozmaicenie codzienności psiaka. Jej samodzielne wykonanie jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu – warto zatem poświęcić chwilę, by sprawić radość i jednocześnie przyczynić się do rozwoju naszego pupila przez zabawę.

 

Kategorie: DIY