Niezależnie, kogo chcemy obdarować, warto stworzyć wyjątkowe opakowanie. Prezent opakowany tylko w papier, albo umieszczony w pudełku czy torebce prezentowej dalej będzie upominkiem, ale jeśli poświęcisz chwilę i uruchomisz swoją kreatywność, obdarowana osoba odczuje, że podarunek jest dedykowany właśnie jej. Zapoznaj się z naszymi poradami na temat „Jak ładnie zapakować prezent?”.

Pakowanie prezentów przez jednych jest ulubioną częścią obdarowywania, dla innych odwiecznym problemem pod tytułem „Jak ładnie zapakować prezent?”. Pewnie że można po prostu owinąć prezent w papier, zakleić taśmą, przewiązać wstążką i gotowe. Ale tak naprawę sposobów, które możesz wykorzystać żeby zapakować prezent jest bardzo wiele. Jeśli masz pomysł na prezent, ale nie masz pojęcia jak go ciekawie zapakować, podsuniemy Ci kilka rozwiązań.

Jak ładnie zapakować prezent – materiały, których warto użyć.

W sklepach znajdziesz szeroki wybór materiałów opakowaniowych na każdą okazję. Ale zanim wybierzesz się na zakupy, warto sprawdzić to, co masz pod ręką. Używając własnych zapasów i wspomagając się wyobraźnią możesz stworzyć niepowtarzalną kompozycję i wtedy wręczając swój prezent osobie obdarowanej z pewnością odczujesz dumę, że udało Ci się go zapakować w sposób niepowtarzalny. Co może się przydać, aby pakować prezenty jak profesjonalista?

Papier to podstawa

Kiedy zastanawiamy się jak ładnie spakować prezent, papier do pakowania jest z pewnością pierwszym materiałem, który przychodzi nam do głowy. Ale pamiętać należy, że papier pakowy ma wiele twarzy i prezent, który zamierzasz w niego pakować wcale nie musi wyglądać nudno.

Jeśli prezent ma być w stylu ekologicznym, można owinąć go w szary papier pakowy i przewiązać jutowym sznurkiem. Arkusz takiego papieru ma spore rozmiary, tak więc wykorzystasz go z pewnością do wielu prezentów. Pamiętaj, że łatwiej i estetyczniej owijać prezenty, jeśli wspomagasz się dyskretną dwustronną taśmą klejącą, którą możesz przykleić w niewidocznym miejscu.

Zwykły papier idealnie nadaje się też żeby np. zapakować książkę, jeśli jednak chcesz zapakować prezent w papier, możesz też użyć papieru ozdobnego. Wybór ozdobnych papierów w sklepach jest naprawdę ogromny. Papier prezentowy znajdziesz w każdym sklepie z materiałami biurowym, w księgarni, markecie, a często nawet w kwiaciarni. Tam też kupisz inne drobne akcesoria, jakich możesz użyć, żeby ozdobić prezent. Wstążka to tylko jeden z akcesoriów do zdobienia opakowania, choć kokarda ozdobi każdy prezent.

Do każdej okazji można dobrać odpowiedni papier. Upewnij się jednak, że jest od odpowiednio mocny, bo nie wszystko można pakować w ten materiał. Papierowe opakowanie może zostać łatwo uszkodzone, jeśli chcemy w nie zapakować duży prezent o twardych krawędziach, nie nadaje się też zbytnio do pakowania prezentów o nieregularnych kształtach.

Pozostałe materiały do pakowania.

Jak ładnie zapakować prezent nie używając papieru? Na to również jest wiele sposobów.

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest chyba pudełko. W nie łatwo zapakować można prezenty o różnych kształtach, choć w przypadku prezentów tego typu może okazać się, że zostanie dużo luzu. Wówczas możesz zdecydować o dołożeniu wypełniacza. Umieść prezent w pudełku, sprawdź, czy jego przesuwanie się we wnętrzu może stanowić problem i jeśli tak, możesz włożyć do środka dostępne na rynku wypełniacze styropianowe, piankowe, foliowe lub tekturowe. Jeśli wypełniacz niepotrzebny, a chciałbyś jednak jakoś wyścielić pudełko, może przydać się bibuła albo kawałek materiału. Karton nie wygląda wówczas w środku tak surowo. Przydadzą się w trakcie pakowania nożyczki, żeby wyściółkę odpowiednio przyciąć. Z zewnątrz możesz ozdobić go wstążką lub sznurkiem.

Jeśli zawartość prezentu ma być widoczna, ewentualnie istnieje niebezpieczeństwo zawilgocenia, albo jeśli pakujesz np. kosz prezentowy dobrym rozwiązaniem są celofan albo folia. Oczywiście do nich też przyda się wstążka. I nie musi bo być zwykła pojedyncza kokarda. Z wstążki wyczarować można naprawę efektowne ozdoby.

Jak ładnie zapakować prezent o nieregularnych kształtach lub większej wadze?

Choć to niełatwe, każdy chciałby aby taki prezent też zapakowany został w dekoracyjny sposób.

Pierwszym sposobem na to, jak zapakować miękki prezent jest zrobienie tzw. „cukierka”. W ten sposób możesz zapakować też prezent, którego kształt przypomina rulon.

Jeśli chcesz łatwo zapakować nieforemny prezent, którego kształt nie pasuje do standardowego pudełka, może przydać się tektura w arkuszu, z której wytniesz i złożysz paczkę odpowiednich rozmiarów. W ten sposób bardzo łatwo zapakować prezent o kwadratowym kształcie. Idealnym sposobem na pakowanie kwadratowych prezentów jest też japońska chusta furoshiki – to oryginalne rozwiązanie da się wielokrotnie wykorzystać ponownie.

Kiedy musisz zapakować okrągły prezent, to najprostszym rozwiązaniem jest chyba papier, choć stworzenie estetycznej formy wymagać będzie sporo wysiłku. Ale w wielu sklepach znajdziesz też pudełka typu „pudła na kapelusze” w formie walca, z osobą pokrywą.

Jeśli istnieje potrzeba, żeby zapakować alkohol na prezent, to dobrym rozwiązaniem może być specjalna torebka, przeznaczona do takich celów tuba lub skrzyneczka – drewniana, tekturowa albo z wikliny,

Wyzwaniem jest też zapakowanie pieniędzy. Koperta to dość przestarzała forma. Wiele sklepów papierniczych oferuje ozdobne kartki z życzeniami, w których zaplanowano specjalną kieszonkę do umieszczania banknotów.

Jak zapakować prezent świąteczny?

To oczywiście zależy od tego, co chcesz położyć pod choinkę. Niezależnie jednak od tego, który z powyższych sposobów pakowania wybierzesz, warto do świątecznych prezentów dołożyć stosowny akcent. Może to być gałązka świerku, nietłukąca bombka, wstążka ze świątecznym motywem, czy świąteczne naklejki. Dzięki nim można też poznać, dla kogo prezent jest przeznaczony, bo pozwalają opisać go np. imieniem.

Sposobów na zapakowanie prezentu jest chyba tyle, ile pomysłów na prezent. Wszystko zależy od upodobań obdarowującego lub obdarowanego. Jeśli jednak szukasz czegoś absolutnie wyjątkowego, bo zapakować chcesz szczególny prezent dla  bliskiej osoby, warto skorzystać z licznych DIY dostępnych np. w Internecie. Zainspirowawszy się, możesz potem to rozwiązanie spersonalizować, lub dołożyć do niego własne, niepowtarzalne pomysły.

Kategorie: DIY