Warzywa z własnego ogrodu to bogactwo witamin, minerałów, smaku i aromatów. Sprawdź, jak zrobić skrzynki na warzywa, by uprawiać je na podwyższonych grządkach lub na balkonie i cieszyć się ich smakiem przez cały sezon.

Warzywnik to świetna okazja, by obcować z naturą, zadbać o zdrowie i urozmaicić kuchnię. Nie potrzebujesz dużego ogrodu, a wystarczy trochę miejsca i chęci, by wyhodować natkę pietruszki, bazylię czy soczyście czerwone pomidory. Zobacz, jak zrobić skrzynki na warzywa, które możesz ustawić w ogrodzie lub trzymać na balkonie.

Skrzynia na warzywa – kiedy może się przydać?

Skrzynie na warzywa stają się coraz popularniejszą formą warzywniaka. Znacznie łatwiej można w nich pielęgnować rośliny, a także dbać o żyzność gleby. Jak zrobić skrzynki na warzywa? Wystarczy kilka desek, impregnat i trochę chęci, by powstały piękne skrzynie. Sprawdzą się one w hodowli roślin na podwyższonych grządkach w ogrodzie. Możesz też trzymać je na balkonie lub tarasie. Pielęgnacja warzyw jest dużo łatwiejsza, a takie skrzynie wyglądają stylowo i elegancko. Możesz zatem też zadbać o aspekt wizualny swojego terenu zielonego. Uprawa warzyw w skrzyniach jest prosta i dostarcza wiele radości. W każdej możesz hodować inne rośliny, a wyrywanie chwastów jest dużo przyjemniejsze, bo nie musisz się tak nisko schylać.

Dlaczego warto uprawiać warzywa w skrzyniach?

Uprawa roślin w skrzyniach jest mniej wymagająca. W każdej dużo łatwiej i szybciej wyrwiesz niepotrzebne chwasty, ale też i dodasz kompostu czy wymienisz całe podłoże. Sadzenie jest przyjemniejsze, a dodatkowo możesz tematycznie podzielić skrzynie i ogród, co ułatwi późniejszą pielęgnację. Skrzynie ogrodowe są eleganckie i pozwalają stylowo urządzić ogród czy balkon. Możesz je zrobić w różnych kolorach, dzięki czemu będziesz mógł je dopasować do aranżacji posesji czy własnych preferencji. Uprawa warzyw i ziół w skrzyniach pozwala zachować porządek, a pielenie roślin jest prostsze i przyjemniejsze. Jeśli na dno dodasz agrowłókninę, to zahamujesz wzrost chwastów.

Jak zrobić skrzynki na warzywa?

Co będzie potrzebne, by zrobić skrzynie na warzywa? Przede wszystkim deski drewniane lub kantówki, możesz wykorzystać też palety lub donicę. Potrzebujesz też wkrętów do drewna i gwoździ oraz narzędzi. Jak zrobić skrzynki na warzywa? Możesz wykorzystać stare deski z odzysku lub gotowe kupione w tartaku, lub sklepie budowlanym. Skrzynia powinna mieć minimum 20 cm wysokości, a szerokość zależna jest od własnych preferencji. Zaleca się, by wynosiła ona minimum 60 cm długości i 140 cm szerokości. W takich skrzyniach można zasadzić większość warzyw. Gotowe skrzynie należy zaimpregnować i najlepiej wyłożyć je agrowłókniną, by zapobiec rośnięciu chwastów.

Warzywniak w skrzyniach – uprawa na ogrodzie i na balkonie

Uprawa warzyw w skrzyniach to możliwość hodowania roślin na małej przestrzeni ogrodu i na balkonie. Nie potrzebujesz dużych grządek i żyznej gleby na terenie całej posesji, a skrzynie możesz wypełnić gotowym podłożem dostępnym w sklepach ogrodniczych. Nie zapomnij o nawozie i regularnym podlewaniu, by plony były urodzajne. Jeśli masz miejsce, to zachowaj odstępy pomiędzy skrzyniami. Najlepiej niech to będzie przynajmniej metr, byś mógł do każdej z nich mieć swobodny dostęp. Jeśli nie wiesz, czy dasz radę zrobić skrzynki samodzielnie lub nie do końca masz pewność, jak zrobić skrzynki na warzywa, to możesz kupić gotowe, których wymiary dopasujesz do wielkości Twojej uprawy.

Ogródek warzywny – korzyści zdrowotne

Własny ogród warzywny niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Dostęp do świeżych ziół i warzyw korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu ze względu na zawartość witamin i minerałów we własnych uprawianych roślinach. Nie musisz robić dużej uprawy. Dzięki skrzyniom można hodować zioła, które poprawiają smak każdej potrawy. Możesz zasiać pietruszkę naciową, szczypiorek, bazylię i koperek. W skrzyniach możesz też uprawiać pomidorki cherry, ogórki, a także posadzić marchewkę czy sałatę. Możesz uprawiać warzywa na balkonie lub tarasie, ale i w ogródku, w którym każdy kąt jest pięknie zagospodarowany. Wiesz, jak zrobić skrzynki na warzywa i wiesz, że nie jest to trudne zadanie. Wystarczy trochę chęci, a będziesz cieszyć się pysznymi i aromatycznymi zbiorami.

Jak zrobić skrzynię na warzywa?

By zbudować skrzynię na warzywa, nie potrzeba wydawać dużych pieniędzy. Można wykorzystać materiały z odzysku, a skrzynię wystarczy wypełnić żyzną ziemią i warzywa możesz mieć zawsze pod ręką, gdy gotujesz dla całej rodziny. Zrób samodzielnie skrzynię i uprawiaj rośliny, które pozytywnie wpłyną na Twoje zdrowie i smak potraw.

 

Kategorie: DIY