Glina polimerowa to nowy i bardzo popularny materiał tworzywa sztucznego. Sprawdź, jak łatwo jest własnymi rękami zrobić kolczyki z gliny polimerowej.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Czym jest glina polimerowa?

Dlaczego rękodzieło z gliny polimerowej jest wartościowym prezentem?

Na czym polega praca z glinką polimerową?

Porady dotyczące tworzenia kolczyków z gliny polimerowej dla poczatkujących

Koraliki, bransoletka, pierścień, oryginalne kolczyki, kwiaty – czyli co jeszcze można zrobić z glinki polimerowej?

Czym jest glina polimerowa?

Jednym z najczęściej stosowanych produktów do tworzenia biżuterii DIY, jest modelina lub w przypadku dzieci – masa solna. Modelina, choć jest plastyczna, to po wypieczeniu, niestety staje się dość krucha. Profesjonaliści zajmujący się rękodziełem na co dzień, do wykonywania biżuterii, takiej jak spinki do włosów, bransoletki, kolczyki, czy pierścionki, używają gliny polimerowej. To jeszcze mało powszechny produkt wśród początkujących amatorów, ale możesz zrobić z niej cuda, wystarczy, że będziesz wiedzieć, jak obchodzić się z kawałkiem gliny. Zanim wykonasz pierwsze złote kolczyki z gliny polimerowej, zacznij od modelowania figurek. Jak już osiągniesz klasę mistrzowską, wówczas każda biżuteria, która wykonasz będzie przypominała tą profesjonalną.

Dlaczego rękodzieło z gliny polimerowej jest wartościowym prezentem?

Każde rękodzieło jest wartościowe. Nawet, jeśli nie posiadasz jeszcze klasy mistrzowskiej w wykonywaniu złotych kolczyków z gliny polimerowej. Po pierwsze, jest ono wykonane od serca, a to zawsze jest najważniejsza cecha upominków. Po drugie, biżuteria z glinki polimerowej jest obecnie bardzo modna. Wyparła dotychczasowe plastikowe błyskotki. Dużą zaletą kolczyków z gliny polimerowej jest to, że są trwałe i eleganckie. Ze względu na swą elastyczność po wypieczeniu, nie ma możliwości, aby pękły, skruszyły się lub ułamały. Oryginalne kolczyki z masy polimerowej można zrobić z gliny o różnych kolorach. Jest to stosunkowo nowy i bardzo popularny sposób na łatwe wykonanie eleganckiego prezentu. Polimerowa glina od lat jest używana na całym świecie przez artystów, do tworzenia rękodzieła.

Na czym polega praca z glinką polimerową?

Gotowy produkt z gliny polimerowej jest trwały, zatem biżuteria z niej wykonana będzie służyła przez lata. Podczas rzeźbienia glina jest miękka, jak plastelina, łatwo więc nauczyć się robić z niej wszelkiego rodzaju akcesoria. Możesz z niej wykonać wszystko, o czym zamarzysz. Może to być naszyjnik, na którym powiesisz koraliki z gliny polimerowej, złote kolczyki z gliny polimerowej lub bransoletkę. Spróbuj też zrobić glinianą szkatułkę na kolczyki lub mały, dekoracyjny kubeczek. Baw się rozmiarami, wzorami, wytnij równe części lub fantazyjne kształty, zwiń krawędzie lub umieść na nich płatki lub inne drobne elementy. Wszystko zależy od Ciebie i Twojej wyobraźni. Naucz się krok po kroku, jak zrobić eleganckie kolczyki, w różnych kolorach, z polimerowej gliny.

Porady dotyczące tworzenia kolczyków z gliny polimerowej dla początkujących – krok po kroku

Rzeźbienie z gliny polimerowej przypomina lepienie z plasteliny. Masa polimerowa jest bardzo plastyczna i miękka. Do pracy z tym materiałem nie trzeba mieć jakiś specjalnych umiejętności. Dlatego, jeśli marzysz o kolczykach wykonanych z wielobarwnej glinki polimerowej, możesz je zrobić samemu.

Potrzebne akcesoria: drut, wykałaczka, różne kolory gliny, w tym złoty lub złota farbka.

Wykonanie koczyków krok po kroku:

  • Zastanów się jakie kolczyki potrzebne Ci będą, czy chcesz, aby były to koraliki na sztyfcie, czy może chcesz zrobić maliny lub kwiaty z gliny polimerowej.
  • Gdy już masz ustalony wzór kolczyków, pora przygotować niezbędne akcesoria. Z drutu wykonaj zawieszkę kolczyka.
  • Ulep z gliny potrzebne fragmenty kształtu kolczyka. Do modelowania gliny używaj palców i wykałaczki, którą wyżłobisz detale. Odciski palców i guzy to kolejne metody lepienia w glinie i nadawania jej wzorów i kształtów.
  • Dość łatwą metoda tworzenia złotych kolczyków z glinki polimerowej, jest wycinanie ich z tak zwanej kiełbasy. Uszczypnij kawałek gliny, rozwałkuj ją, następnie wykonaj to samo z kolejnymi kawałkami. W kolejnym kroku nałóż warstwy jedna na drugą i zwiń je razem. Gdy już uzyskasz formę kiełbasy możesz pociąć ją i zrobić z niej koraliki, wałeczki, itp. a następnie tworzyć z nich kwiaty do kolczyków, ozdoby do opasek na głowę, możesz też z robić dziurę w środku i przewlec przez nią naszyjnik.
  • Pamiętaj, że glinę polimerową należy piec w temperaturze 135 stopni Celsjusza. Czas pieczenia nie powinien być krótszy jak 20 minut i nie może przekraczać 25 minut.
  • Pomaluj błyszczącą, złotą farbką swoje kolczyki i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli chcesz, aby wzór był ciekawszy, nie nakładaj farby na całą glinkę, a tylko na niektóre jej elementy. Tak, aby zrobić efekt pozłacania.

Koraliki, bransoletka, pierścień, oryginalne kolczyki, kwiaty – czyli co jeszcze można zrobić z glinki polimerowej?

Z gliny polimerowej możesz zrobić wszystko o czym zamarzysz. Najczęściej jednak artyści zajmujący się rękodziełami lepią z niej biżuterię. Najbardziej popularne są kolczyki, bransoletka, opaska na głowę, czy spinki do włosów. Możesz również zrobić podstawki pod doniczki, spodeczki, figurki. Ozdabiaj nią talerze oraz kubki. Ciekawym motywem są również gliniane kwiaty do wazonu.

Kategorie: DIY