Marzanna jest symbolem zimy. Jest to tradycyjna słomiana kukła najczęściej owinięta w materiały i dodatkowo ozdobiona licznymi wstążkami i innymi ozdobami. Jak zrobić własnoręcznie symboliczną kukłę z okazji pierwszego dnia wiosny, tak aby nie tylko cieszyła oko, ale była zgodna z ekologicznym ruchem?
Jak zrobić marzannę? Tradycyjne topienie zimy w wodzie
Na samym początku warto się dowiedzieć skąd wziął się zwyczaj robienia marzanny. Zwyczaj topienia marzanny na zakończenie zimy to starosłowiański obrzęd znany już naszym przodkom. Unicestwienie zimy pod postacią symbolicznego uśmiercania marzanny to dobra zabawa dla dzieci, jak i osób dorosłych. Powstałą kukłę podpalano i wrzucano do każdego mijanego zbiornika z wodą. W przypadku jego braku wykorzystywano miski z wodą. Topienie kukły miało być pewnego rodzaju ofiarą składana bóstwu płodności i wiosny. Pożegnanie zimy i powitanie wiosny jest jednym ze sposobów powitania budzącego się życia po zimie.
Według obowiązującej tradycji marzanna zazwyczaj była wrzucana bezpośrednio do rzeki lub jeziora, czasem uprzednio podpalana, aby jeszcze dosłowniej podreślić ten fakt. Tradycja corocznie przypada na dzień 21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny. Przodkowie pokładali wierzenia, że dzięki złożonej w ten sposób ofierze skutecznie przegonią długą i mroźną zimę, jednocześnie przywołując wiosnę.
Z drugiej strony coraz częściej słychać głosy, że nie jest to zbytnio ekologiczna zabawa i może negatywnie wpływać na środowisko naturalne.
Marzanna nie musi zaśmiecać środowiska. Może być wykonana z przyjaznych naturze materiałów i co ważniejsze sposób jej wykonania jest banalnie prosty. Dzieci z niewielką pomocą rodziców z pewnością poradzą sobie z przygotowaniem kukły.
Jak i z czego zrobić ekologiczną marzannę? Pomysł na marzannę DIY.
Gdy karnawał w pełni, można już myśleć o nadejściu wiosny. Przygotowania marzanny warto rozpocząć od zebrania odpowiednich materiałów. Materiałów takich jak słoma, kawałki bibuły, które jednocześnie są przyjazne dla środowiska.
Do zrobienia ekologicznej kukły potrzebne będzie kilka elementów:
- rafia naturalna lub snopek słomy;
- patyczki (mogą być takie na szaszłyki);
- suszki do ozdoby (kłosy zbóż, gipsówka, mech);
- sznurek naturalny i dratwa;
- sznurek jutowy;
- nożyczki;
- klej na gorąco i pistolet do kleju.
Należy zacząć do stworzenia szkieletu kukły. Pierwszym krokiem jest złożenie rafii na pół i związanie całości sznurkiem naturalnym do patyczka, tworząc głowę naszej marzanny. Głowa jest gotowa. Pozostałą część należy związać poniżej, tak aby stworzyć brzuch.
Do małego kawałka patyczka należy przywiązać odrobinę rafii i wypleć warkoczyki po dwóch stronach tworząc ręce. Stworzone ręce marzanny przełożyć jak najbliżej górnego przewiązania i podkleić klejem na gorąca, tak aby pózniej nie zmieniły swojego położenia względem całości.
Kolejnym krokiem jest stworzenie szkieletu spódnicy kukły. Rafię przyciąć na nieco mniejsze kawałki przymocować na brzuchu i lekko wywinąć tak samo jak w przypadku tworzenia głowy.
Teraz czas na twórczą zabawę, czyli stworzenie samej spódnicy. Do tego celu z powodzeniem sprawdzą się zebrane suszki, z których można zrobić niewielkie kępki i przywiązać je naturalnym sznurkiem do „pasa marzanny” lub przymocować za pomocą kleju na gorąco. W tym kroku można puścić wodze fantazji i kreatywności.
Ostatnim krokiem jest zrobienie włosów i nadaniu im tekstury. Włosy marzanny najlepiej i naszybciej zrobić z sznurka naturalnego, który wystarczy pociąć na krótsze kawałki i przy pomocy kleju na gorąco przymocować do głowy marzanny. Z powstałych włosów można zapleść warkoczyki lub zrobić kucyk, albo zostawić rozpuszczone. Ciekawą opcją jest dodanie korony lub chusty, także drewnianych korali. Marzanna ozdobiona wstążkami i koralami jest pieką tradycją, którą warto zaszczepiać w najmłodszych.
Starosłowiański zwyczaj topienia marzanny
Nasza marzanna gotowa. Teraz już tylko wystarczy przeczekać zimę i w pierwszy dzień wiosny symbolicznie ją utopić przywołując ciepłe wiosenne dni. Wykorzystanie wyłącznie naturalnych materiałów, gwarantuje, że nasza zabawa nie zaszkodzi środowisku naturalnemu, o które każdy z nas powinien dbać z największa pieczołowitością. Prace plastyczne, aby stworzyć marzannę to doskonała okazja nie tylko do wykorzystania ekologicznych materiałów, ale i wspaniałego czasu spędzonego w rodzinnym gronie. Marzanna ekologiczna daje szerokie pole do interpretacji i recyklingu.