Początek wiosny to dobry moment, aby zadbać o ogród. Coraz większa ilość osób dorosłych zastanawia się nad tym, jak zrobić meble z palet do ogrodu?

Czy można samodzielnie zrobić meble ogrodowe z palet? Oczywiście, że tak. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w ogrodzie, ale także na tarasie i balkonie. Jak zrobić meble z palet, aby zapewniły wygodę i komfort?

Jak zrobić meble z palet? Co się przyda, aby stworzyć meble ogrodowe z palet?

Przede wszystkim przyda się europaleta. Kilka lub kilkanaście takich palet, aby można było stworzyć meble, które będzie można wykorzystać podczas niejednego garden party.

Aby móc wykonać narożnik z palet na balkon lub do ogrodu (oraz inne meble), potrzebne będą jeszcze:

  • śruby w dużych ilościach;
  • metalowe płaskowniki i kątowniki;
  • wiertarka lub wkrętarka;
  • masa szpachlowa do drewna;
  • impregnat do drewna;
  • emalia do drewna;
  • pędzle i wałki do nakładania impregnatów;
  • papier ścierny lub szlifierka.

Jeżeli ktoś będzie chciał, aby meble z palet do ogrodu miały określony kolor (lub nawet wzory), musi także wyposażyć się w farby. Do wyboru są różnorodne odcienie, więc będzie można je dopasować do własnych potrzeb. W razie potrzeb palety można pozostawić w swoim naturalnym odcieniu.

Jak zrobić meble z palet na taras – krok po kroku jak zrobić stolik z palet i inne meble

Jak zrobić meble z palet na taras? Zanim zostanie wykonane siedzisko z palet lub też inne meble, podstawą jest oszlifowanie wszystkich palet. Można do tego wykorzystać papier ścierny, ale lepszą opcją będzie szlifierka, która przyspieszy ten proces, a na dodatek pomoże oszczędzić siły. Szlifowanie ręczne takich palet to nie lada zadanie, które wymagać będzie dużej siły fizycznej. Lepsza będzie szlifierka, która pomoże zadbać o wyrównanie nierówności i usunięcie wszystkich drzazg.

Kolejnym krokiem będzie zaprojektowanie mebli z palet na taras. Należy narysować sobie plan na kartce. Ważne jest to, aby ustalić, jakie dokładnie wymiary ma mieć stolik kawowy oraz pozostała część z mebli. Znając dokładną powierzchnię i wymiary mebli, będzie można przystąpić do działania.

Jak zrobić meble z palet do ogrodu i na taras?

Jak zrobić z palet wygodną kanapę lub stół? Po etapie szlifowania należy przejść do pomalowania wszystkich palet. Najpierw całość należy zaimpregnować, potem zagruntować. Jeżeli ktoś chce nadać kolor, powinien na końcu nałożyć określoną farbę. Na całość należy nałożyć bezbarwną lakierobejcę.

Jeżeli cała powierzchnia już jest sucha, można przystąpić do dalszego działania. Czas na to, aby palety połączyć zgodnie z planem, który został wcześniej stworzony. Należy pamiętać, aby oparcia przytwierdzić za pomocą kątowników i płaskowników. Nie można zapomnieć także o śrubach, które pomogą utrzymać meblom stabilną konstrukcję.

Jeżeli będzie taka potrzeba, wykorzystaj piłę, aby dociąć odpowiednie elementy. Składanie palet nie jest tak trudne, jeżeli wcześniej zostanie wykonany odpowiedni plan. Najważniejsze jest wzmocnienie całej konstrukcji odpowiednią ilością śrub, kątowników i płaskowników, aby zachować stabilność.

Wygodna kanapa z palet i inne meble

Sofa, ławka i pozostałe meble, muszą zostać wykończone we właściwy sposób. Drewniane palety są twarde i komfort siedzenia na nich może być niski. To dlatego przydadzą się poduszki (można także je samodzielnie uszyć!) lub też większy materac, jeżeli kanapa jest większa. W sklepach ogrodniczych można otrzymać zestawy poduszek, które z pewnością będzie można dopasować do samodzielnie wykonanych mebli.

Własnoręcznie wykonane meble do ogrodu z drewnianych palet dają nie lada satysfakcję. Tym bardziej że można je w dowolny sposób personalizować. Jeżeli ktoś będzie chciał, będzie mógł zrobić kanapę z palet lub „zwykłą” ławkę z palet. Każdy ma szansę na meble, które można zrobić samodzielnie w dowolnych wymiarach oraz wzorach. Takich, których żadna inna osoba nie będzie miała. Ważne jest to, aby pamiętać, że drewniane meble należy systematycznie impregnować – przynajmniej dwa razy do roku. Najlepiej na początku i końcu sezonu ogrodowego.

Skoro już każdy wie, jak zrobić meble z palet do ogrodu i na taras, może zabrać się do działania. Przykręcanie czy też malowanie palet nie stanowi trudności. Meble z palet stanowią modną propozycję, która jest w duchu zero waste. Warto postawić na takie rozwiązanie. Tym bardziej że drewno jest trwałym materiałem, który będzie można wykorzystywać przez długi czas na świeżym powietrzu, ciesząc się wygodą i komfortem.

 

Kategorie: DIY