Jeśli jesteście miłośnikami aromaterapii, domowego SPA lub po prostu uwielbiacie przytulne wieczory w otoczeniu ciepłego światła świec to z pewnością zastanawialiście się jak wykonać zapachowe świece sojowe DIY. Sprawdźcie jak zrobić własną świecę sojową!

Świece sojowe są obecnie bardzo popularne i nie można się temu dziwić. Wykonane z naturalnego wosku sojowego, są one bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowsze dla człowieka niż tradycyjne świeczki parafinowe. Dodatkowo, wosk sojowy ma dłuższy czas palenia niż parafina, co oznacza, że będziemy mogli cieszyć się naszą świecą jeszcze dłużej.

Dlaczego warto postawić na naturalną świecę sojową?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów świec. Podczas gdy najpopularniejsze są tradycyjne świece parafinowe, coraz większą popularnością cieszą się także świece woskowe wykonane z naturalnych, ekologicznych składników, takich jak wosk pszczeli i wosk sojowy. Świece sojowe są świetną, naturalną alternatywą dla innych rodzajów świec. Do używania świec sojowych coraz większą motywację mają osoby ceniące rozwiązania przyjazne dla środowiska i zdrowia. Świece sojowe to także wybór wegetarian i wegan, którzy cenią sobie produkty w 100% roślinne, uzyskane bez udziału zwierząt i pasujące do ich stylu życia.

Warto podkreślić, że wosk sojowy jest w 100% naturalnym surowcem pochodzenia roślinnego, który pozyskiwany jest z ziaren soi. Aby wyprodukować wosk sojowy, ziarna soi są dokładnie myte i miażdżone, a olej wyciskany i utwardzany.

Świeca z wosku sojowego – ekologiczne rozwiązanie dla wszystkich

Świece sojowe DIY to całkowicie naturalne, wegańskie, bezpiecznie i ekologiczne rozwiązanie dla tych, którzy chcą cieszyć się ręcznie robionymi produktami, prostymi i atrakcyjnymi wzorami oraz najwyższej jakości zapachami. Dzięki zawartości naturalnych olejków eterycznych wykonane samemu świece nie tylko cieszą oko i zdobią nasz salon czy sypialnię, ale pełnią także funkcję aromaterapeutyczną. Samodzielne wykonanie świec w domu to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu, nawet w gronie najbliższych. Świece sojowe to także świetny pomysł jako naturalny prezent DIY, który przypadnie do gustu każdemu.

Jak samemu zrobić świecę sojową DIY? Krok po kroku

  1. Przygotuj miejsce pracy, niezbędne materiały i akcesoria – wykorzystaj blat i przygotuj przestrzeń roboczą. Naszykuj wszystkie materiały i akcesoria potrzebne do wykonania świecy. Połóż ręczniki papierowe lub gazetę na blacie, aby zabezpieczyć powierzchnię przed niepotrzebnymi plamami.
  2. Odważ i rozpuść wosk sojowy – odważ wymaganą ilość wosku sojowego do zlewki o pojemności 250 ml. Następnie przygotuj kąpiel wodną na palniku. Zlewkę z woskiem sojowym umieszczamy w kąpieli wodnej i podgrzewamy do momentu, aż temperatura wosku osiągnie 65-75 stopni Celsjusza.
  3. Przymocuj knot świecy – gdy wosk zacznie się topić, przymocuj knot do dna przygotowanego słoika. Trzymając bawełnianą część knota, ostrożnie zanurz płat knota w misce z wosku sojowego. Przytrzymaj knot w palcach i dociśnij go przez około minutę, aż wosk stwardnieje i knot się zatrzyma.
  4. Dodaj olejki eteryczne do świecy – gdy wosk sojowy osiągnie temperaturę 65-75 stopni Celsjusza i całkowicie się roztopi, należy wyjąć pojemnik z woskiem z kąpieli wodnej i ciągle mieszając pozostawić do ostygnięcia do stałej temperatury w granicach 50 stopni Celsjusza. Następnie można odważyć i dodać olejki eteryczne, np. lawendowy oraz dokładnie wymieszać razem z woskiem.
  5. Wlej wosk do słoika i pozostaw do ostygnięcia – wlej wosk do słoiczka, aby zapobiec jego stwardnieniu. Gotową świecę należy studzić w temperaturze pokojowej przez co najmniej 48 godzin.
  6. Dostosuj długość knota – gdy świeca całkowicie ostygnie, a wosk stwardnieje, przytnij knot nożyczkami.

Jak wybrać odpowiedni olejek eteryczny?

Bardzo ważny jest wybór prawidłowych olejków eterycznych do świec zapachowych z wosku sojowego. Nie wszystkie olejki można podgrzewać, dlatego nie tylko zapach ma znaczenie, ale przede wszystkim temperatura zapłonu olejku. Naturalne olejki eteryczne to substancje łatwopalne, których temperatura zapłonu mieści się w przedziale od 30 do 120 stopni Celsjusza. Oznacza to, że jeśli wejdzie w kontakt z ogniem, ulegnie zapaleniu. Temperatura zapłonu olejku eterycznego wybranego do świec sojowych powinna być zawsze wyższa niż temperatura topnienia wosku. Najbezpieczniej jest gdy wynosi ona co najmniej 70 stopni Celsjusza.

Świece sojowe DIY mogą stać się nie tylko sposobem na własne dekoracje domowe lub prezent dla bliskich, ale także świetnym pomysłem na zdobycie dodatkowych umiejętności i rozpoczęcie własnego biznesu. Stworzenie własnej marki świec sojowych może być interesującą i dochodową pasją dla każdego z nas.

Kategorie: DIY