Właściciele swoich pupili w postaci kotów muszą być świadomi nie tylko przyjemności z posiadania czworonoga, ale i z obowiązków. Jednym z najbardziej podstawowych obowiązków jest zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków bytowych. Znudzony kot, który nie ma gdzie ostrzyć swoich pazurów, zaczyna korzystać z tego co ma pod łapą, najczęściej są to meble. Aby uniknąć przykrych sytuacji z mruczkiem, warto zapewnić mu miejsce, gdzie swobodnie będzie mógł drapać.

Drapak dla kota jest koniecznością – idealny drapak dla kota DIY

Każdy kot jest drapieżnikiem i ma ogromną potrzebę drapania. Dlatego też już od najmłodszych kocich miesięcy warto uczyć kota korzystania z drapaka, a nie z otaczających mebli. Dla kota drapak to konieczny przedmiot służący do zaspokojenia najbardziej naturalnych instynktów. Z kolei dla opiekuna – skuteczny sposób na ocalenie mieszkania przed zwierzęcymi zniszczeniami. Koty w ten sposób ścierają obumarłe fragmenty pazurów. Przeciągając się na wysokim drapaku jednocześnie ćwiczą mięśnie łap i oznaczają teren swoimi feromonami.

Z czego zrobić własnoręcznie drapak dla kota?

Najprostszy drapak na ścianę można z powodzeniem zrobić samemu. Zabierając się za projekt drapaka dla kota, w pierwszej kolejności warto sobie przygotować niezbędne materiały odpowiednio wytrzymałe, a zarazem na tyle miękkie, by kot mógł wbić w nie pazurki. Tworząc drapak należy równie pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Drapak musi być odpowiedniej wielkości i wysokości, tak aby kot mógł przy okazji drapania wyprostować swój kręgosłup. Musi mieć naprawdę stabilną konstrukcję, która wytrzyma kocie harce i zapewni kotu bezpieczeństwo.

Najprostszym wykonaniem drapaka jest wykorzystanie deski i sznurka jutowego lub sizalowego odpowiedniej grubości. Aby zachęcić kota do zabawy warto posypać go kocimiętką lub spryskać walerianą. Kot lubi eksplorować teren i szukać ciekawych rzeczy, dlatego do budowy drapaka warto wykorzystać różne materiały. Należy również pamiętać o przymocowaniu stabilnej podstawy drapaka, która usztywni całą konstrukcję. W przypadku drapaka wolnostojącego mocowanie należy zrobić przy pomocy kątowników i śrub do odpowiednio wybranej podstawy konstrukcji.

Co przygotować do budowy drapaka dla kota:

  • sznurek jutowy lub sizalowy;
  • deska lub sklejka;
  • tektura, karton;
  • kawałek grubego materiału lub wykładziny;
  • klej na gorąco;
  • śruby;
  • zszywacz.

Oczywiście nie trzeba z wszystkich materiałów korzystać w jednym projekcie. Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Decydując się na samodzielne wykonanie drapaka warto kierować się preferencjami pupila. Warto pokusić się o stworzenie kilku poziomów, co dla kota będzie znacznie bardziej atrakcyjne niż zwykły pionowy drapak. Możesz ustawić drapak w miejscu lubianym przez kota lub przy legowisku, tam gdzie lubi spędzać czas i się bawić. Przecież dla twojego pupila wszystko co najlepsze, prawda?

Jak samemu zrobić drapak dla kota? Koci drapak DIY

Wybierz rodzaj drapaka, który najbardziej odpowiada twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Wszystkie koty mają naturalne potrzebę drapania, jednak część z nich preferuje drapanie powierzchni poziomych, a nie pionowych. Drapak dla kota z kartonu i sznurka to najprostszy do samodzielnego wykonania pomysł. Wystarczy do kawałka kartonu przymocować sznurek lub liny, które pózniej będzie służyły kotu do drapania. Kolejnym pomysłem jak zrobić prosty drapak jest wykorzystanie tuby lub słupka i owinąć go sznurkiem. Idealny drapak dla kota musi być wysoki i dopasowany do jego wieku. Stworzony drapak można za pomocą kątowników przymocować do mebli lub ściany. Możesz pokusić się o stworzenie powierzchni do drapania na różnych wysokościach, z różnych materiałów co pobudzi kota do zabawy i eksploracji nowych zabawek. Kot będzie mógł w spokoju się z nimi zapoznać, a pózniej ostrzyć pazury.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie płyty meblowej, drewna lub sklejki, co zapewni stabilność, zwłaszcza w przypadku dużych drapaków dla dużego kota. Poszczególne części obij grubym materiałem obiciowym. Wybierz drapak dostosowany do potrzeb i zainteresowań swojego futrzastego zwierzaka.

Pomysłów na drapak jest naprawdę mnóstwo, dlatego też warto próbować nowych materiałów i obserwować zwierzę, co najbardziej mu odpowiada. Drapak może stanowić centralne miejsce na kocim placu zabaw. Kot oprócz zaspokajania naturalnych instynktów lubi dobrą zabawę. Dobrym pomysłem jest budowa rozbudowanego drapaka z dodatkowym miejscem, w którym pupil może uciąć sobie drzemkę i z którego z przyjemnością będzie obserwować otoczenie. Dodatkowym atutem są zwisające zabawki jak myszki czy pomponiki lub piłeczki.  A między słupkami można powiesić hamak. Zatem – do dzieła!

Kategorie: DIY